ALPHASTATE, BLACKSUN, HEAVENBLACK: Κυριακή 19 Φεβρουαρίου @ Remedy

ALPHASTATE, BLACKSUN, HEAVENBLACK: Κυριακή 19 Φεβρουαρίου @ Remedy


AlphaState
Blacksun
Heavenblack


Κυριακή 19 Φεβρουαρίου
Remedy Live Club

Doors open: 21:00
Damage: €7






ALPHASTATE


Οι ALPHASTATE είναι μια νέα Ελληνική heavy metal μπαντα που δημιουργήθηκε στην Αθήνα τον Απρίλιο του 2014. Στόχος ήταν να συνδυαστούν ο '80ς τρόπος σύνθεσης/παιξίματος με μια πιο σύγχρονη αισθητική στον ήχο. Κάποιες από τις κύριες επιρροές είναι μπάντες όπως Steelheart, Black Label Society, Ozzy Osbourne, Pantera, Primal Fear, Brainstorm.

Τα μέλη της μπάντας έχουν αρκετά χρόνια προϋπηρεσίας στο χώρο, και είναι οι εξής:

Pete Breaker (Dark Deceiver) στη κιθάρα
Μάνος Ξανθάκης (Jericho, Sovereign, Overthrone, Celestial Ode, Agnosia, Solid Faith, Blazon, Strangeyes, False Coda) στα φωνητικά
Δημήτρης Τσουνάκας (Domenica) στο μπάσο
Φοίβος Ανδριόπουλος (3Fold Pain, Sorrowful Angels, Clairvoyant, Wings in Motion, Trendy Hooligans, Sad Dolls, Revolted Masses, Nipenthis) στα τυμπανα

H μπάντα πέρασε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο στούντιο ώστε να πετύχει το επιθυμητό ηχητικό αποτέλεσμα. Επίσης συνεργάστηκε με αρκετούς καταξιωμένους επαγγελματίες όσον άφορα το λογότυπο (Gustavo Sanchez) και το εξώφυλλο (Manster Design)
Με το “Out of the Black”, οι ALPHASTATE είναι έτοιμοι να συστηθούν στο μεταλλικό κόσμο!

Links
https://www.facebook.com/AlphaStateMetal
http://www.reverbnation.com/alphastateofficial www.twitter.com/alphastate_2014 https://www.youtube.com/channel/UCngyPMt1FVY2fdGJ0pbmc4g

Κριτικές για το "Out of the Black"

Metal Invader (GR) - http://metalinvader.net/el/alphastate-out-of-the-black/
Heavy Metal Webzine (IT) - http://www.heavymetalwebzine.it/2016/06/09/alphastate-out-of-the-black-2015/ Sleaze Roxx (EN) - http://sleazeroxx.com/reviews/alphastate-out-of-the-black/
Metalzone (GR) - http://www.metalzone.gr/reviews.php?action=details&id=3945&lang=en
Metal Kaoz (EN) - http://www.metalkaoz.com/album-reviews/17373-alphastate-out-of-the-black.html
FeelA Rocka (GR) - http://feelarocka.com/alphastate-out-of-the-black.html
Oculus Metallum (IT) - http://metalwebzine.wixsite.com/oculusmetallum/alphastate-metal-r Dutch Metal Maniac (EN) - http://timvv9.blogspot.gr/2015/11/review-alphastate-out-of-black.html Flight of Pegasus (GR) - http://www.flightofpegasus.gr/heavy_metal/reviews/item/1801-alphastate Metal to Infinity (EN) - http://metaltoinfinity.be/CDREVIEWS_ABCD/olderreviews_a.html
Metal Only (EN) - http://www.metal-only.de/reviews/2015/nov/Review-Alphastate-Out-Of-The-Black-2015-EN.pdf
Eternal Terror (EN) - http://www.eternal-terror.com/reviews/index.php?id=4947 Hard Music (GR) - http://hardmusic.gr/reviews/alpha-state-out-of-the-black.html Metal Rules (EN) - http://www.metal-rules.com/review/viewreview.php? month=November&year=2016&pos=1



Blacksun


Οι Blacksun είναι μια μπάντα που κινείται στο χώρο του μελωδικού heavy-power metal με πορεία στην Ελλ. σκηνή από το 1994.Χαρακτηριστικό τους είναι η δύναμη και η μελωδία.Στο ενεργητικό της έχει 7 κυκλοφορίες και στη διαδρομή αυτή, έχουν περάσει αρκετοί μουσικοί του χώρου. Πιο πρόσφατη δουλειά της μπάντας το‘’Symphonies Of The Damned’’-ένα concept-Ep,που υποστηρίχτηκε με αρκετά live.Αυτή την περίοδο βρίσκονται στην προετοιμασία νέου υλικού για την καινούργια τους δουλειά που συντομα θα ξεκινήσει να ηχογραφείται.
Η σύνθεση της μπάντας είναι η εξής:
Κonstantinos Merakos-Vocals
Minas Papadopoulos-Guitar
Vasillis Veliopoulos-Guitar
Nick Koulelis-Bass
Dimitris Stavroulakis-Drums
Arnel Lagen-Keys

https://www.facebook.com/BlacksunGreece
https://www.youtube.com/channel/UCkmmRvNuetVjB30Vrjvag8Q



Heavenblack


Οι Heavenblack είναι ένα 5μελές hard’n’heavy metal σχήμα από την Αθήνα. Με μία ενεργή συναυλιακή παρουσία από το καλοκαίρι του 2014, με συμμετοχή στον ελληνικό τελικό του GBOB καθώς και με θετικές κριτικές για το υλικό και την εμφάνισή τους, το συγκρότημα βρίσκεται στη διαδικασία ηχογράφησης του πρώτου της album με τίτλο “Into Divinity”.
Heavenblack:
Μάριος Κουρούπης – φωνητικά
Γιάννης Πατακάκης – κιθάρα
Δημήτρης Βαρβαρίγος – κιθάρα, φωνητικά
Μάνος Βαρβαρίγος – μπάσο
Φώντας Θεοχάρης – τύμπανα

Link: https://www.facebook.com/heavenblack.band





Share on Google Plus

bbr Rock & Metal Music Portal

bbr Rock and Metal Music Portal.

bbrweb.com | bbr webzine - webradio, est. 2010.

...Music is in our blood...

0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου